Praktykowanie wdzięczności

Praktykowanie wdzięczności

Możesz być wdzięczny za wszystko. Za to, że się dziś obudziłeś, za to, że masz pracę, za rozmowę z bliską osobą, za wspólnie wypitą kawę, za słońce i za deszcz, za rodzinę, za zdrowie, za nowe rzeczy, których się uczysz, za przyjaciół, za marzenia…za życie.

PRAKTYKOWANIE WDZIĘCZNOŚCI

UCZY BYCIA SZCZĘŚLIWYM

  • Wdzięczność uczy skupiania się na pozytywnych rzeczach, uczy dostrzegania dobra w Twoim życiu.
  • Skupiasz się na tym, co naprawdę ważne. Przestajesz zamartwiać się drobiazgami.
  • Poprawia się Twoje samopoczucie.
  • Wdzięczność ma ogromną moc. Im więcej jej odnajdujesz w sobie, tym więcej jej zaczynasz dostrzegać w swoim życiu.

 

JAK ZACZĄĆ PRAKTYKOWANIE POSTAWY WDZIĘCZNOŚCI?

 

Wieczorem, przed zaśnięciem pomyśl, a najlepiej zapisz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny z całego dnia. Z czasem, możesz zwiększać liczbę, będzie Ci to przychodziło coraz łatwiej. I pamiętaj, że nawet w najtrudniejszym dniu, możesz znaleźć coś, za co możesz czuć wdzięczność. Dobrze sprawdzają się dzienniczki wdzięczności, w których zapisujesz swoje okruchy radości i szczęścia. Im bardziej będziesz w tym systematyczny, tym większe efekty poczujesz. Zaczniesz więcej zauważać, odczuwać, a błahe sprawy nie będą powodowały gorszego samopoczucia. Po pewnym czasie nauczysz się być wdzięcznym za rzeczy trudne, za to, co się nie udało. Będziesz widzieć w tych zdarzeniach lekcję, doświadczenie na przyszłość.

 

POZIOM ODCZUWANEGO SZCZĘŚCIA U OSÓB, KTÓRE ZACZĘŁY PRAKTYKOWAĆ POSTAWĘ WDZIĘCZNOŚCI, ZWIĘKSZYŁ SIĘ NAWET O 25 %

Jak wyglądały badania? Zespół pod kierownictwem prof. Roberta Emmonsa z Uniwersytetu Kalifornijskiego losowo podzielił uczestników badania na trzy grupy. Grupy roboczo nazwano:

1. Wdzięczni – raz w tygodniu mieli zapisać pięć rzeczy, za które byli wdzięczni Bogu, ludziom, losowi.

2. Rozzłoszczeni – raz w tygodniu mieli zapisać pięć rzeczy, które ich rozzłościły.

3. Zwyczajni – raz w tygodniu mieli wypisać pięć dowolnie wybranych wydarzeń z minionego tygodnia.

Wyniki:

Wdzięczni opisywali siebie, jako osoby bardziej szczęśliwe, bardziej optymistyczne, chętniej uprawiali ćwiczenia fizyczne w porównaniu z osobami z dwóch pozostałych grup. Lepiej też spali i byli bardziej wypoczęci.

 

„BĄDŹ WDZIĘCZNY ZA TO, CO MASZ, A BĘDZIESZ MIAŁ TEGO WIĘCEJ. JEŚLI KONCENTRUJESZ SIE NA TYM, CZEGO NIE MASZ, NIGDY NIE BĘDZIESZ MIAŁ WYSTARCZAJĄCO DUŻO” – Oprah Winfrey

 

PS. A Wy praktykujecie wdzięczność? Podzielcie się odczuciami.

Zostaw komentarz

.