Moje stories na instagramie, dotyczące mechanizmów obronnych, wzbudziło dużo emocji. Dostałam wiele pytań i próśb o rozwinięcie tematu. Postanowiłam, że zrobię tutaj cykl w którym opowiem Wam o najczęściej występujących mechanizmach obronnych, o ich roli i wpływie na nasze życie.
Zaczniemy od początku.
Co to są mechanizmy obronne?
Pojęcie mechanizmów obronnych wprowadził twórca psychoanalizy – Zygmunt Freud, a w rozwijaniu tej koncepcji wyróżniła się jego córka – Anna Freud. Mechanizmy obronne, to nieświadome, nawykowe sposoby unikania i redukowania zagrażających nam uczuć np. lęku, frustracji, poczucia winy. Pozwalają zmniejszyć nasilenie „negatywnych” emocji bez zmieniania sytuacji, która je wywołuje. Występują praktycznie u każdego człowieka (w różnym nasileniu), są niezbędne dla utrzymania równowagi psychicznej. Ale stosowane w sposób nadmierny i nieadekwatny mogą być źródłem problemów psychicznych. Mechanizmy obronne zawsze zniekształcają zachowania lub ogląd rzeczywistości.
Rodzaje mechanizmów obronnych
- zaprzeczenie
- wyparcie
- tłumienie
- projekcja
- przemieszczenie
- formowanie reakcji
- regresja
- fiksacja
- identyfikacja
- introjekcja
- racjonalizacja
- izolacja
- sublimacja
- kompensacja
- humor (żart, ironia)
- supresja
- idealizacja
- projekcja
- dysocjacja
- regresja
- intelektualziacja
- odwrócenie
- seksualizacja
- acting aut
W czym może pomóc psychoterapia?
Jeśli jakiś mechanizm obronny jest stosowany sztywno, nieadekwatnie i nadmiarowo, to staje się źródłem problemu, ponieważ przeszkadza w doświadczaniu sytuacji życiowych. Człowiek w specyficznych sytuacjach działa „jak na autopilocie”. W różnych sytuacjach stara się czegoś uniknąć lub z jakiejś strony się pokazać.
W psychoterapii pacjent uświadamia sobie, jakich emocji próbuje uniknąć i dlaczego. Uczy się lepszego radzenia sobie z sytuacjami, których wcześniej chciał unikać. Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, aby lepiej radzić sobie z problemami, sytuacjami i relacjami w których się znajdujemy.
ZAWSZE ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZROBIENIA CZEGOŚ INACZEJ
Więcej tutaj: Anna Freud „Ego i mechanizmy obronne”.
PS. Które mechanizmy obronne najbardziej Was ciekawią?
Zostaw komentarz